حقوق اساسی

وبسایت حقوقی آموزشی محمد کریمی

وظايف و اختيارات حقوقي رئيس‌جمهور از منظر قانون اساسيآموزشگاه حقوق + قانون اساسیوظايف و اختيارات حقوقي رئيس‌جمهور از منظر قانون اساسي

رئيس‌جمهور پس از رهبری، مناسب‌ترین مقام برای ایفای وظیفه مسئولیت اجرای قانون اساسی است به طوري‌كه پس از تحولات و تغییرات قانون اساسی در سال 1368، اقتدارات رئیس‌جمهور به نحو چشمگیری افزایش یافته است و وي برای ایفای نقش‌های سیاسی محوله دارای ابتكار عمل مؤثر می‏‌باشد.

شرح در ادامه مطلب...

ادامه ی مطلب

فصل سوم؛ شاه بیت غزل قانون اساسیقانون اساسیفصل سوم؛ شاه بیت غزل قانون اساسی

 فصل سوم قانون اساسي در ارتباط با "حقوق ملت"ارزشمندترين فصل و شاه بیت غزل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و رئیس‌جمهور به عنوان پاسدار قانون اساسی و حافظ حقوق ملت نقش انکارناپذیری در سرعت بخشیدن در تحقق اين اصول دارد.

شرح در ادامه مطلب...

ادامه ی مطلب

اقليت‌ها در قانون اساسي ايران از چه حقوقي برخوردارند؟اقلیت های مذهبیاقليت‌ها در قانون اساسي ايران از چه حقوقي برخوردارند؟

يك وكيل دادگستري گفت: اكثريت ملت ايران را مسلمان تشكيل مي‌دهند و اقلیت‌های مذهبی تنها تعداد بسیار محدودی از مردم را شامل می‌شوند، با اين حال آن‌ها حق انتخاب نماینده از میان خود را در مجلس شورای اسلامی داشته و بدین وسیله از حق قانون‌گذاری و دخالت در تعیین سرنوشت خود و نظامی که در آن زندگی می‌کنند، بهره مي‌برند، كه این همان معنای واقعی آزادی مذهب است.

شرح در ادامه مطلب...

ادامه ی مطلب

هیات منصفه در رسیدگی به چه جرائمی حضور دارد؟هیات منصفههیات منصفه در رسیدگی به چه جرائمی حضور دارد؟

در حقوق کشورمان نخستین بار در اصل ۷۹ متمم قانون اساسی مشروطه مصوب ۲۹ شعبان ۱۳۲۵ هجری قمری مقرر شد که در رسیدگی‌های مربوط به جرایم مطبوعاتی و سیاسی هیات منصفه حضور الزامی داشته باشد.

شرح در ادامه مطلب...

ادامه ی مطلب

ورود به عنف به منزل يا مسکن ديگري

 ورود به عنف به منزل يا مسکن ديگري 


تهران – خبرگزاري ايسکانيوز: باشگاه خبرنگاران دانشجويي ايران " ايسکانيوز" با هدف رفاه حال مردم عزيز ايران و ايرانيان مقيم خارج از کشور ، اقدام به انتشار و انعکاس مسايل حقوقي و قضايي کرده است .
 
 
به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاري ايسکانيوز، اين طرح خدمتي در خور براي جامعه به شمار مي رود و شهروندان مي توانند بيش از پيش با حقوق خود آشنا شوند و بنا به اظهار رييس قوه قضاييه با آشنايي مردم با قوانين موضوعه از مراجعات شهروندان به مراجع قضايي کاسته مي شود.

*برابر اصل بيست و دوم قانون اساسي مسکن اشخاص از تعرض مصون است و حتي در مواردي که براي کشف جرم يا دستگيري مجرم اجازه ورود به حريم خصوصي اشخاص داده مي شود بايد بر مبناي قانون و به حکم مقامات قضايي باشد.

ادامه ی مطلب

در شرايط اساسي براي صحت معامله

در شرايط اساسي براي صحت معامله


ماده 190 - براي صحت هر معامله شرايط ذيل اساسي است.

1) قصد طرفين و رضاي آنها.
2) اهليت طرفين.
3) موضوع معين كه مورد معامله باشد.
4) مشروعيت جهت معامله.
‌مبحث اول - در قصد طرفين و رضاي آنها...

ادامه ی مطلب

اصل پنجاه و هفتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران

اصل پنجاه و هفتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران

 

رابطه  مجلس و قوه مجريه

 

مجلس و قوه مجریه در قانون اساسی مجلس و قوه مجریه در قانون اساسی

كليات

مطابق اصل پنجاه و هفتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران, سه قوه مقننه و مجريه و قضائيه مستقل از يكديگرند. هدايت آنها و نظارت بر كارهايشان با ولايت امر و امامتامت است و رئيس جمهور نيز ارتباط ميان آنها را برقرار مي كند. استقلال قوه قضائيه از دو قوه ديگر بيشتر است؛ دو قوه اخير با هم ارتباط نزديكتري دارند. قانون اساسي در فصول مربوط به قوه مقننه و قوه مجريه درباره ساخت اين دو قوه و نيز وظارف آنها سخن مي گويد.
مجلس شوراي اسلامي دو وظيفه عمده دارد: اول قانونگذاري, دوم نظارت بر كار دولت و ارزيابي امور.

 

ادامه ی مطلب