حقوق تجارت » قوانین

وبسایت حقوقی آموزشی محمد کریمی

اوراق قرضه چيست؟

اوراق قرضه چيست؟ 

بر اساس تعاريف قانوني، قرضه، برگه‌اي است که بيانگر مبلغي وام با بهره معين بوده و قابل معامله نيز است.ماده ۵۲ قانون تجارت، اوراق قرضه را اين‌گونه تعريف مي‌کند: «ورقه قرضه عبارت است از برگه قابل معامله‌اي که مبلغي وام با بهره معين را معرفي مي‌کند که تمامي ‌آن يا بخش‌هايي از آن در موعد يا مواعد معيني بايد مسترد شود.» طبق ماده ۲ قانون تأسيس بورس اوراق بهادار مصوب سال ۱۳۴۵، علاوه بر شرکت‌هاي سهامي (عام)، شهرداري‌ها، مؤسسات وابسته به دولت و خزانه‌داري کل مي‌توانند تحت شرايط مقرر در قوانين و تشکيلات خود اقدام به صدور اوراق قرضه کنند همچنين طبق قسمت اخير ماده ۵۲ قانون تجارت، براي ورقه قرضه ممکن است علاوه بر بهره، حقوق ديگري نيز شناخته شود.
 

ادامه ی مطلب

مشاوره حقوقی: خیار عیب و فسخ معامله از سوی خریدار ملک

مشاوره حقوقی: خیار عیب و فسخ معامله از سوی خریدار ملک 


پرسش: فروشنده در زمان تنظيم مبايعه نامه ادعا کرده که ملک او تماماً با آجر و آهن ساخته شده است. در بازديد اوليه هم چيزي مشخص نبود. يک ماه بعد، براي تحويل ملک به وي رجوع کرديم و متوجه ديوارهاي کلنگي زير اين نماي فريبنده شديم! حالا فروشنده همه چيز را تکذيب مي کند و مي گويد من مبايعه نامه امضا کرده ام و آن را فسخ نمي کنم. چه اقدامي مي توانم انجام دهم؟

ادامه ی مطلب

تحلیلی حقوقی بر نيم عشر

تحلیلی حقوقی بر نيم عشر 

(5 درصد اجرای احکام حقوقی) اجرايى   

وصول پرونده به دادگاه بدوى (مثلاً اگر در شهر تهران باشد) حداكثر پنج روز الى يك هفته زمان مى طلبد؛ اما ابلاغ دادنامه به اصحاب دعوى و به ويژه محكوم عليه مدت زمان زيادى (در غالب موارد بيش از يك ماه) به طول خواهد انجاميد. در اين گيرودار اگر محكوم له از صدور حكم به نفع خويش مطلع شود (كه غالباً هم همينگونه است) به دادگاه بدوى مراجعه و تقاضاى صدور اجرائيه مى كند.  

ادامه ی مطلب

ساده ساز شرکتهای تجاری قانون تجارت 1311جزوات حقوقی | منابع وکالت | بهترین منابع وکالت | منابع وکالت 92 | قانون موبایل | اخبار حقوقی | آراء وحدت رویه | آراء وحدت رویه جدید

شرکت های تجاری ق.ت ۱۳۱۱

(شامل: خلاصه و نکات مهم شرکت های تجاری قانون تجارت مصوب سال ۱۳۱۱)

نویسنده: وبلاگ وکالت آنلاین

فرمت: پی دی اف (PDF)

حجم: ۱۲۳۱کیلوبیت (۱.۳ مگابیت)

توضیحات: ارائه جزوه توسط آموزشگاه حقوق.

 

ادامه ی مطلب

«چك برگشتي» چه زماني كيفري است و چه زماني حقوقي؟چک برگشتی + حقوق کیفری چک + حقوق مدنی چک + چک«چك برگشتي» چه زماني كيفري است و چه زماني حقوقي؟

هرگاه دارنده چک تا 6 ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند، یا ظرف 6 ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت (یعنی برگشتی از بانک) شکایت نکند،چک پيگرد كيفري نخواهد داشت.

شرح در ادامه مطلب...

منبع: باشگاه خبرنگاران

ادامه ی مطلب

برات و مطالبه وجه و پرداخت آنبراتبرات چيست و مطالبه وجه و پرداخت آن چگونه است؟

هر دعوایی که راجع به برات و سفته باشد پس از انقضای پنج سال از تاریخ صدور اعتراض‌نامه یا آخرین تعقیب قضایی در دادگاه‌ها مسموع نخواهد بود مگر اینکه در این مدت، رسما اقرار به دین واقع شده باشد که در این صورت مهلت مرور زمان از تاریخ اقرار محسوب می‌شود.

شرح در ادامه مطلب...

ادامه ی مطلب

ورشکستگي از ديدگاه قانون جديد مجازات اسلاميورشکستگي از ديدگاه قانون جديد مجازات اسلامي

يک وکيل دادگستري گفت: کسانی که به عنوان ورشکستگی به تقلب محکوم می‌شوند، به مجازات کيفري حبس از یک تا ۵ سال محکوم خواهند شد اما در بررسی ارکان و عناصر متشکله این بزه و تبیین ماهیت جرم ورشکستگی به تقلب و بررسی عناصر مادی و روانی این بزه ضروری است.

شرح در ادامه مطلب...

ادامه ی مطلب